2 lata

Rozwój fizyczny

Umiejętności

Już na początku drugiego roku życia maluch uczy się chodzić a następnie biegać. Z całą możliwą dla siebie determinacją doskonali tę sztukę, przez co bardzo szybko staje się wszędobylski. Coraz sprawniejsze poruszanie się wykorzystuje nie tylko w celu chodzenia i biegania ale również „zdobywania” wszelkich przedmiotów, które znajdą się w jego zasięgu. Łączy się to z wdrapywaniem się na krzesła, kanapy, fotele, schody i wszelkie inne podwyższenia. Ponadto, ciągle niezaspokojona ciekawość skłania dziecko do ściągania na siebie wszelkiego rodzaju przedmiotów, chwytania tego co się uda a następnie rzucania tym o ziemię. Jest to okres, w którym rodzice szczególną uwagę powinni zwrócić na bezpieczeństwo dziecka. Powinni zabezpieczyć wszelkie gniazdka elektryczne, nie stawiać ciężkich lub gorących rzeczy w miejscu, z którego dziecko mogłoby je ściągnąć, usunąć z zasięgu malucha wszelkie chemikalia (w tym środki czystości) oraz leki i inne substancje niebezpieczne dla dziecka. Takie zachowanie naładowane energią trwa zwykle do końca drugiego roku życia. Po tym okresie można liczyć na to, że dziecko stanie się spokojniejsze i bardziej posłuszne.

Zabawa

Do ulubionych zabaw w tym wieku najczęściej zalicza się budowanie z klocków i burzenie budowli, wkładanie i wyjmowanie mniejszych przedmiotów z dużych naczyń, mazanie kredkami, niestety nie tylko po papierze oraz darcie papieru na strzępy.

Sen i czynności fizjologiczne

Układanie do snu dwuletniego malucha może sprawiać problem, ponieważ dziecko niechętnie rozstaje się ze swoimi rodzicami. Dlatego pod koniec drugiego roku życia przed zaśnięciem bez przerwy zgłasza jakieś potrzeby typu „pić”, „buzi” oraz ma swój zestaw przedsennych rytuałów. Natomiast sam sen powinien być spokojny i mocny.

Pod koniec drugiego roku życia część maluchów potrafi już załatwiać się do nocnika. Jednak nie jest powodem do zmartwienia to, że maluch, który ukończył drugi rok życia w dalszym ciągu załatwia się do pieluszki. To również jest naturalne dla tego wieku.

Rada dla rodziców

Nic nie poradzicie na wszędobylskiego malca. Jest to jeden z etapów jego rozwoju i nie należy dziecka zbytnio hamować. Najlepszym rozwiązaniem jest zabezpieczanie szaf, szafek i szuflad przed ciekawskim malcem, który chętnie wszystko by z nich powyrzucał. Ponadto, powinniście zabezpieczyć gniazdka elektryczne, kanty, zlikwidować rzeczy wiszące (typu obrus), które dziecko mogłoby na siebie ściągnąć oraz usunąć z pola jego zasięgu wszystko czym może zrobić sobie krzywdę lub chcielibyście uchronić przed zniszczeniem.

Jakie zachowania powinny niepokoić

Jest to okres bezustannego biegania i rzucania przedmiotami. Jeśli dziecko zachowuje się zupełnie odwrotnie – tzn.: jest ospałe, niczym nie zainteresowane, należy się zwrócić z takim dzieckiem o poradę do specjalisty. Takie apatyczne zachowanie może świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach rozwojowych.

Rozwój intelektualny

Ciekawość

Jest to okres wszędobylstwa i niezaspokojonej ciekawości. Malec swoją energię spożytkowuje nie tylko na bieganie ale odkrywanie zawartości szuflad i szaf. Z pasją również bada zależności przyczynowo-skutkowe rzucając przedmiotami o ziemię, czasami z całej siły lub po prostu upuszcza przedmioty i sprawdza co się z nimi dzieje.

W drugim roku życia dziecko również bardzo chętnie odkrywa różne smaki, dlatego nie należy mu ich ograniczać.

Jeśli jedzenie jest zdrowe i dziecko nie ma alergii można mu spokojnie serwować najbardziej oryginalne potrawy.

Emocje

Dziecko w drugim roku życia na wszystko reaguje bardzo emocjonalnie ale jednocześnie nie potrafi tych emocji kontrolować. Stąd też pojawia się brak cierpliwości, częste zdenerwowanie i rozdrażnienie.

Emocje jakie przeżywa (zarówno te pozytywne jak i negatywne) maluch najczęściej rozładowuje krzykiem, płaczem, uderzaniem główką o szczebelki łóżeczka lub poduszkę.

Lęki

W drugiej połowie drugiego roku życia u dziecka często pojawiają się lęki przed głośnym, nieznanymi lub dziwnymi dźwiękami, ciemnością, nieznanymi miejscami, zwierzętami, przebywaniem samemu. Jest to naturalne zachowanie dla tego wieku i najlepszą metodą pomocy jest wspieranie i uspokajanie dziecka w takich chwilach i delikatne przełamywanie lęków. Dziecko z czasem samo z nich wyrośnie.

Rady dla rodziców

Wiele dzieci w tym wieku jest mocno przywiązane do swoich naczyń (talerz, kubeczek, łyżeczka) – nie należy maluchowi odmawiać podawania mu jedzenia w danym zestawie naczyń. W przeciwnym wypadku maluch może w ogólne przestać chcieć jeść.

Dziecku, które ma lęki należy zagwarantować poczucie bezpieczeństwa. Nie wyśmiewaj swojego malucha, że się czegoś boi i nie rób nic wbrew woli dziecka. Nie przełamuj na siłę jego strachu!

Jakie zachowania powinny niepokoić

Jeżeli maluch bez przerwy powtarza tą samą czynność (np.: bawi się cały dzień tą samą zabawką) rodzice powinni się z takim maluchem zgłosić do psychologa. Takie zachowania mogą świadczyć a zaburzeniach psychicznych.

Rozwój społeczny

Bunt dwulatka

Bunt dwulatka, pojawia się mniej więcej w połowie drugiego roku życia dziecka i wyraża się między innymi

robieniem wszystkiego na przekór (maluch świadomie nie spełnia próśb ani poleceń, ucieka itp.) oraz częstym używaniem nowo poznanego słówka „nie”. Ponadto, brakuje mu cierpliwości (np.: absolutnie nie chce na nic poczekać ani posiedzieć minutę dłużej w foteliku).

Wbrew obawom rodziców takie zachowanie nie jest przejawem złego charakteru dziecka a jedynie sposobem na zdobywanie nowych doświadczeń i zaspokajania swoich potrzeb. Wytłumaczeniem dla dziecka może być również to, że maluch w tym wieku już bardzo dużo rozumie, na wszystko reaguje bardzo emocjonalnie a jednocześnie nie potrafi do końca porozumieć się z otaczającym go światem.

Swoją frustrację wyraża krzykiem, płaczem, ssaniem kciuka. Wieczorami maluch naładowany emocjami może nie chcieć rozstać się z rodzicami, co objawia się również buntem przy kładzeniu dziecka do łóżka. Pomocne są na to wieczorne rytuały, które zdecydowanie wyciszają malucha przed snem.

Zgodnie z art. 13 ust.1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. (RODO), informuje się, iż:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych oraz danych osobowych wychowanków przedszkola i żłobka jest Niepubliczny Żłobek „Akademia Maluszka” oraz Przedszkole Językowe „Europejska Akademia Dziecka” mieszczące się przy ul. Szkolnej 14 w Dzierżoniowie.
 2. Inspektor Ochrony Danych wykonuje swoje obowiązki w siedzibie Niepublicznego Żłobka „Akademia Maluszka” i Przedszkola Językowego „Europejska Akademia Dziecka, ul. Szkolna 14, 58-200 Dzierżoniów, tel. 74 83 40 004, e-mail: przedszkoledzierzoniow@op.pl
 3. Podstawą prawną przetwarzania Pani/Pana danych osobowych jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
 4. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zadań określonych w Statucie Niepublicznego Żłobka „Akademia Maluszka” oraz Przedszkola Językowego „Europejska Akademia Dziecka” w Dzierżoniowie.
 5. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
 6. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od Niepublicznego Żłobka „Akademia Maluszka” oraz Przedszkola Językowego „Europejska Akademia Dziecka” w Dzierżoniowie dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania , a także prawo do przenoszenia danych oraz uzyskania kopii danych.
 7. Pani/Pani ma prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
 8. Zebrane dane będą przechowywane przez okres 5 lat liczone od momentu wygaśnięcia umowy z Niepublicznym Żłobkiem „Akademia Maluszka” lub Przedszkolem Językowym „Europejska Akademia Dziecka” w Dzierżoniowie.
 9. Inspektor Danych osobowych może przekazać dane osobowe organom uprawnionym zgodnie z odrębnymi przepisami np.:
  – osobom upoważnionym, tj. pracownikom i współpracownikom, którzy muszą mieć dostęp do danych, aby wykonywać swoje obowiązki,
  – podmiotom przetwarzającym którym Inspektor Danych Osobowych zlecił czynności wymagające przetwarzania danych, tj. pracownikom realizującym zajęcia dodatkowe dla dzieci.
  – Urzędom np. Urząd Miasta w Dzierżoniowie, Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
 10. Podanie danych jest dobrowolne, w przypadku ich niepodania nie będzie możliwe realizowanie świadczenia usług w żłobku i świadczenia usług w zakresie wychowania przedszkolnego.
 11. Administrator dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizycznej, technicznej i organizacyjnej ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
 12. Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane w formie elektronicznej, papierowej oraz ręcznie, zgodnie z metodami i procedurami związanymi z celami przetwarzania, o których mowa powyżej.